Начало Основна линия Роман празнува 50 години от обявяването на населеното място за град
10356
България

Роман празнува 50 години от обявяването на населеното място за град

В Роман започва празник на местната идентичност по повод 50 години от обявяването на населеното място за град, съобщиха от Община Роман на официалната си Фейсбук страница.На събитието ще бъдат представени занаяти, местни обичаи, песни, танци, храни и напитки от региона, допълват от администрацията.

| 04 Септември 2024, 08:04 ч.
Роман празнува 50 години от обявяването на населеното място за град
Роман празнува 50 години от обявяването на населеното място за град
Снимка © Община Роман

В Роман започва празник на местната идентичност по повод 50 години от обявяването на населеното място за град, съобщиха от Община Роман на официалната си Фейсбук страница.

Започна премахване на крайпътни опасни дървета и храстовидна растителност в област Разград. Санитарната сеч е с цел разширяване на пътните платна, тъй като падналите дървета и клони създават проблем на екипите на Областното пътно управление и пътноподдържащите фирми през зимните месеци. Това съобщи директорът на Областното пътно управление в Разград инж. Людмил Янев на работна среща на Щаба за защита при бедствия и аварии, информират от областната администрация.

Работната среща на Щаба е свикана във връзка с наближаването на есенно-зимния сезон и поради трудностите, които имаха институциите по време на обявеното бедственото положение в областта през ноември миналата година. Обилните снеговалежи и силният вятър тогава предизвикаха редица поражения, които затрудниха както снегопочистващата техника, така и възстановяването на електрозахранването в цялата област. Тогава от Щаба бе

Състав на Окръжен съд-Хасково не уважи искането на прокуратурата за налагане на най-тежката мярка „задържане под стража“ и пусна под "домашен арест" 47-годишния Димитър Димитров от Стара Загора, обвинен за рекордната за последните 40 години у нас контрабанда на злато -124,708 килограма на стойност 10 600 197 лева.

Пратката беше открита в тайници на автомобила му на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" на 11 септември т.г. при щателна проверка.

На брифинг по-рано днес на ГКПП „Капитан Андреево“ директорът на Агенция "Митници" Георги Димов съобщи, че златните накити, слитъци и кюлчета са били скрити в тайници на различни места в автомобила, изключително добре и професионално подготвени. Те са открити след 13-часова щателна проверка на колата.

Пред съда обвиняемият Димитров каза, че осъзнава престъплението, което е

Парламентът удължи със 180 дни срока за преговори с Украйна за продажба на оборудване, предназначено за проекта АЕЦ „Белене“, които се броят от влизане в сила на решението. То е по предложение на председателя на енергийната комисия Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) и група народни представители и е за изменение на Решение за възлагане на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна за продажба на оборудване, предназначено за проекта АЕЦ „Белене“.

След приключване на преговорите министърът на енергетиката трябва да представи доклад до Народното събрание за взимане на решение за продажба на оборудването с дълъг цикъл на производство, собственост на Националната електрическа компания (НЕК), записа парламентът.

Проекторешението подкрепиха 107 депутати (от групите на ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична Българ

Парламентът прие на първо четене законопроект за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с който се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба. Текстовете, внесени от „Възраждане“, бяха одобрени със 119 гласа „за“, 12 „против“ и 22 „въздържал се“.

Законопроекта подкрепиха от ГЕРБ-СДС, "Възраждане", "БСП за България" и "Има такъв народ", както и трима от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и петима независими депутати. От парламентарната група на ДПС 12 гласуваха "против" и един се въздържа. Двадесет депутати от ПП-ДБ бяха въздържали се, както и един нечленуващ в група. 

Държавата финансира откриването на аптеки,

"Национална компания индустриални зони" ЕАД (НКИЗ) започва проект за над 2,8 милиона лева за енергийно обновяване на административната сграда и халета №4 и №5 на Индустриален парк Видин, съобщиха от НКИЗ. 

Паркът е атрактивен проект на НКИЗ на брега на река Дунав, в непосредствена близост до речно карго пристанище, железопътна гара и Дунав мост - 2.

Планираните дейности за изпълнение по проекта са: топлоизолиране на външни стени, подмяна на дограма, топлинно изолиране на покрив, подмяна на осветителна инсталация, монтаж на системи за генериране на топлина, изграждане на фотоволтаична инсталация и др.

Прогнозният бюджет за реализацията на проекта е 2 884 439,52 лева, от които 1 293 497,78 лева безвъзмездна финансова подкрепа по Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ).

"Национална компания индустриални зони" ЕАД вече подписа договор за финансиран

На събитието ще бъдат представени занаяти, местни обичаи, песни, танци, храни и напитки от региона, допълват от администрацията. Празникът е под надслова „Живо наследство“ и е организиран от Местна инициативна група „Луковит – Роман“. Деца от детски градини и училища, самодейци от читалищата в региона се включват в тържеството. Вечерта е предвиден празничен концерт с участието на Невена Цонева. 

Към събитията, започнали на 2 септември с изложба „Път през годините“, от местната администрация са добавили и футболна среща между отборите „Искър 1934“ и „Оряхово 2021“. Мачът е предвиден за седми септември. 

Соня Тинчева – зам.-кмет на Община Роман, коментира, че в момента поминъкът в региона е предимно земеделие и животновъдство. Дърводобивната промишленост също е развита. 

В изданието: „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.) е записано, че първото промишлено предприятие датира от 1910 г., когато Васил Наумов завършва строителството на керамичната си фабрика. Съществувала е и въжарска фабрика. От 1925 г. до 1930 г. в Роман има 45 занаятчийски работилници. 

През 1939 г. влиза в действие ВЕЦ „Искра“ на р. Искър с мощност 140 к.с. (102 киловата), с която селото се електрифицира. До 1944 г. индустрията на Роман се представя от памукотекстилна фабрика на братя Бочеви, содолимонадената работилница на Нанко Панчев, мелницата на Георги Иванов, цигларниците на Наумов и Лалов. През септември 1924 г. се открива фабрика за обработка на тютюн, пише в книгата. 

Община Опака се включва в кампанията „Да изчистим България заедно" на бТВ. От администрацията ще съдействат на граждани, организации и фирми, които желаят да почистят, информираха от институцията. Кампанията ще се реализира в града за първи път, добави заместник-кметът Рeфие Ахмедова. 

Апелът е да бъдат почистени замърсени места около водните басейни, пространства около домове и офиси, зелени площи, спортни и детски площадки. На желаещите да се включат в инициативата ще предоставим необходимите консумативи за почистване, съобщиха още от общинската управа. 

Ахмедова каза още, че служители на общинската администрация ще се включат в инициативата. През града и селата преминава река Черни лом. Там има изградени стабилни бетонни стени и не сме имали наводнения, обясни зам.-кметът. Около реката е почистено от общински работници от предходни години. 

<

Граждани, представители на фирми, учебни заведения и различни организации се включиха днес в почистването на Шумен, част от кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно”. 

Служители на общинската администрация, заедно с кмета на областния град проф. Христо Христов и негови заместници, се включиха в инициативата за почистването на зелени зони, пространствата край домове и офиси, обществени и междублокови пространства в Шумен и селата в общината. „Включвам се в инициативата, за да дадем пример на всички шуменци как трябва да се грижат за нашия град, за да го превърнем в едно уютно място“, каза пред репортер кметът проф. Христов. 

В почистването на Шуменското плато, освен служители на Дирекцията на Природен парк (ДПП) „Шуменско плато“, днес се включиха представители на Спортния клуб „Шуменска крепост“, на мест

Европейската комисия, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Бургаският свободен университет организират конференцията „От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот“. Форумът ще се състои на 15 октомври в Бургас, съобщиха от МОСВ на сайта си.

Целта на конференцията е да насърчи диалога между регионалните участници в басейна на река Дунав и Черно море, отбелязват от ведомството. 

Ще бъде поставен акцент върху нуждите и действията на общностите в областта на научните изследвания и иновациите за възстановяването на река Дунав и Черно море. Форумът ще представи иновативни и природосъобразни решения за възстановяване на реките и морските води и устойчивостта на крайбрежните общности.

Събитието се финансира от Европейската комисия и е в съответствие с провежданата от Европейския съюз политика за възстановяв

Имунизационен мобилен екип ще поставя ваксина срещу COVID-19 в отдалечени и труднодостъпни райони на място в Ловешка област, съобщи Маруся Върбанчева, главен секретар в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Ловеч. 

От услугата ще могат да се възползват хора със затруднен достъп до медицинско обслужване, трудноподвижни, здравнонеосигурени и др. Информация за желаещите за ваксинация ще се получава в здравната инспукция чрез кметовете или кметски наместници. С тяхно съдействие ще се организира и оповести графикът на имунизационния екип.

Желаещите да се имунизират ще могат да го направят и при общопрактикуващите лекари в областта, които ще получат новия вариант ваксина срещу COVID-19.

Имунизационния кабинет на РЗИ – Ловеч, ще продължи дейността си с имунизация срещу  COVID-19 всяка сряда от 15:00 часа до 16:00 часа след предварително записване.<

Народното събрание ще разгледа проект на Закон за насърчаване на доброволчеството. Това предвижда първа точка от програмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на Народното събрание. Вносители на проекта са Атанас Зафиров и група народни представители от „БСП за България“. 

Целта на законопроекта е да създаде цялостна правна уредба на доброволчеството, като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарността в българското обществото. Също така със законопроекта се цели ясното дефиниране на отговорностите на лицата, организиращи доброволческа дейност. Законопроектът премахва някои от бариерите пред доброволчеството, създава и стимули за гражданите да се ангажират с дългосрочни доброволчески дейности, отбелязват вносителите. Със законопроекта се въвежда легална дефиниция за „доброволческа дейност” с цел унифициране

Според регистрите през 1939 г. 1 800 жители на Роман са обработвали 60 000 дка площи и е имало 1 563 глави добитък, са записали също авторите. 

До откриването на Завода за стоманени телове и въжета, земеделието и животновъдството са основен поминък. Заводът е строен в периода 1972 г. до 1982 г. и е с производствен капацитет 100 000 т. стоманени въжета и 47 000 тона въжета от високо и нисковъглеродни стомани, поцинковани стоманени телове, сапани. Единствен в България и най-голям на Балканите за онова време. Над 2 000 работници са намирали своето препитание в него, е споменато в изданието. 

През пролетта на 1970 г. в овощен комплекс „Малък Искър“ са засадени първите дървета от ябълковата палмета градина. Тя достига до 3 000 дка и се простира в землищата на Роман, Караш и Хубавене. Постепенно се обогатява със сортовете Златна превъзходна, Червена превъзходна, Джонатан и др. Годишният добив от ябълковата градина е надхвърлял 2 600 тона, посочват авторите на „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.). 

Силен тласък в развитието на Роман дало построяването на първия етап от ЖП линията София – Варна през 1897 г., е споменато в книгата „Из Врачански окръг. Пътеводител“ (1982 г.). Авторите са записали, че ЖП гарата станала важен транзитен пункт за транспортиране на дървен материал, камъни за настилки, добитък, храни от района на Ботевградско, Тетевенско, Етрополско. 

За откриването на железопътната линия София – Роман пише и в „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.): На 20 февруари 1897 г. официално се открива железопътната линия София – Роман. Строителството продължило три години. За официалното откриване на железницата в Роман пристигат княз Фердинанд и съпругата му Мария Луиза и техните гости сръбския крал Александър и съпругата му кралица Драга, дипломати, министри, депутати. За новата линия са закупени от Германия, Белгия и Франция 285 пътнически, баластни и товарни вагона за 974 025 златни лева. През 1900 г. е завършена отсечката Роман – Шумен, с което селището се включва изцяло в националната ЖП мрежа. 

Интересен факт е отбелязан в същата книга – в референдума за Република, проведен на 8 септември 1946 г., 98% от ромчани гласуват за република, а 2% за монархия. Авторите са записали също, че от 1932 г. жителите на Роман имат и свой вестник „Обществено знаме“, редактиран от Тодор Тихолов. През 1978 г. излиза и първият брой на вестник „Романска искра“. 

Авторите на „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.) са записали и, че през 1865 г. се открива първото училище от учителя Въто Неков в тогавашното село Роман. В книгата посочват също, че въпреки че през 1884 г. в селото има 546 неграмотни и само 8 грамотни жители, се построява нова сграда на училището. 12 години по късно в него идва за учител бъдещия професор по етнография Христо Вакарелски. По негова инициатива в началото на януари 1897 г. се поставя първото театрално представление „Руска“ от Иван Вазов, в което актьори са учители от Роман и съседните села. Със събраните средства се полагат основите на читалището в село Караш. 

С Указ № 1942 от 4 септември 1974 г. Държавният съвет на Народна република България обявява Роман за град. Указът е публикуван в Държавен вестник, брой 72 от 17 септември 1974 г. Според книгата „Новите градове в Народна република България“ (1977 г.) населението на Роман през 1975 г. е било 3 140 жители, а само двадесет години по-рано хората живеещи в тогавашното село са били 1 769. По информация от секретаря на Община Роман след последното преброяване през 2021 г. жителите на град Роман са 2 500 души, а на общината 4 685 души. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
През тази година пернишката фондация "П.У.Л.С." ще отбележи своята 25-годишнина, съобщи Юлия Андонова - директор „Развитие и комуникации“ в неправителствената организа ...
Земетресение от румънския район Вранча се усети в Русе, няма сигнали за произшествия, щети и пострадали
Няма сигнали за произшествия, материални щети и пострадали хора в Русенско при земетресението, регистрирано днес в Румъния. Това съобщи директорът на Регионалната дирекция "Пожарн ...
Задържаха мъж от с. Арчар за притежание на археологически артефакт
Задържаха 56-годишен мъж от с. Арчар за притежание на археологически артефакт, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин. В условията на неотложност на 13 септември видински ...
До месец и половина се очаква решение на ВАС по казуса с изграждането на завод с инсинератор за горене на отпадъци край Павликени
До месец и половина се очаква решение на Върховния административен съд (ВАС) по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на завод за каменна вата с инсинератор за горене на ...
Олимпийският шампион Магомед Рамазанов стана почетен гражданин на Велико Търново на официална церемония днес
Олимпийският шампион по борба - свободен стил от Париж 2024 Магомед Рамазанов стана почетен гражданин на Велико Търново на официална церемония днес. Неговият треньор Мирослав Колев ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за ...
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
През тази година пернишката фондация "П.У.Л.С." ще отбележи своята 25-годишнина, съобщи Юлия Андонова - директор „Развитие и комуникации“ в неправителствената организа ...
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. „Независимо дали имате пред ...
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Бус с 10 незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). Шофьорът на буса не се е под ...
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Два сигнала за младежи във видимо нетрезво състояние са приети днес в дежурната част на Районно управление - Шумен, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Шумен. Единият сигнал е ...
Тикер в 22:21 ч.
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политич ...
Начало Основна линия
10356
България

Роман празнува 50 години от обявяването на населеното място за град

В Роман започва празник на местната идентичност по повод 50 години от обявяването на населеното място за град, съобщиха от Община Роман на официалната си Фейсбук страница.На събитието ще бъдат представени занаяти, местни обичаи, песни, танци, храни и напитки от региона, допълват от администрацията.

| 04 Септември 2024, 08:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Роман празнува 50 години от обявяването на населеното място за град
Роман празнува 50 години от обявяването на населеното място за град
Снимка © Община Роман

В Роман започва празник на местната идентичност по повод 50 години от обявяването на населеното място за град, съобщиха от Община Роман на официалната си Фейсбук страница.

Започна премахване на крайпътни опасни дървета и храстовидна растителност в област Разград. Санитарната сеч е с цел разширяване на пътните платна, тъй като падналите дървета и клони създават проблем на екипите на Областното пътно управление и пътноподдържащите фирми през зимните месеци. Това съобщи директорът на Областното пътно управление в Разград инж. Людмил Янев на работна среща на Щаба за защита при бедствия и аварии, информират от областната администрация.

Работната среща на Щаба е свикана във връзка с наближаването на есенно-зимния сезон и поради трудностите, които имаха институциите по време на обявеното бедственото положение в областта през ноември миналата година. Обилните снеговалежи и силният вятър тогава предизвикаха редица поражения, които затрудниха както снегопочистващата техника, така и възстановяването на електрозахранването в цялата област. Тогава от Щаба бе

Състав на Окръжен съд-Хасково не уважи искането на прокуратурата за налагане на най-тежката мярка „задържане под стража“ и пусна под "домашен арест" 47-годишния Димитър Димитров от Стара Загора, обвинен за рекордната за последните 40 години у нас контрабанда на злато -124,708 килограма на стойност 10 600 197 лева.

Пратката беше открита в тайници на автомобила му на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" на 11 септември т.г. при щателна проверка.

На брифинг по-рано днес на ГКПП „Капитан Андреево“ директорът на Агенция "Митници" Георги Димов съобщи, че златните накити, слитъци и кюлчета са били скрити в тайници на различни места в автомобила, изключително добре и професионално подготвени. Те са открити след 13-часова щателна проверка на колата.

Пред съда обвиняемият Димитров каза, че осъзнава престъплението, което е

Парламентът удължи със 180 дни срока за преговори с Украйна за продажба на оборудване, предназначено за проекта АЕЦ „Белене“, които се броят от влизане в сила на решението. То е по предложение на председателя на енергийната комисия Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) и група народни представители и е за изменение на Решение за възлагане на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна за продажба на оборудване, предназначено за проекта АЕЦ „Белене“.

След приключване на преговорите министърът на енергетиката трябва да представи доклад до Народното събрание за взимане на решение за продажба на оборудването с дълъг цикъл на производство, собственост на Националната електрическа компания (НЕК), записа парламентът.

Проекторешението подкрепиха 107 депутати (от групите на ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична Българ

Парламентът прие на първо четене законопроект за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с който се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба. Текстовете, внесени от „Възраждане“, бяха одобрени със 119 гласа „за“, 12 „против“ и 22 „въздържал се“.

Законопроекта подкрепиха от ГЕРБ-СДС, "Възраждане", "БСП за България" и "Има такъв народ", както и трима от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и петима независими депутати. От парламентарната група на ДПС 12 гласуваха "против" и един се въздържа. Двадесет депутати от ПП-ДБ бяха въздържали се, както и един нечленуващ в група. 

Държавата финансира откриването на аптеки,

"Национална компания индустриални зони" ЕАД (НКИЗ) започва проект за над 2,8 милиона лева за енергийно обновяване на административната сграда и халета №4 и №5 на Индустриален парк Видин, съобщиха от НКИЗ. 

Паркът е атрактивен проект на НКИЗ на брега на река Дунав, в непосредствена близост до речно карго пристанище, железопътна гара и Дунав мост - 2.

Планираните дейности за изпълнение по проекта са: топлоизолиране на външни стени, подмяна на дограма, топлинно изолиране на покрив, подмяна на осветителна инсталация, монтаж на системи за генериране на топлина, изграждане на фотоволтаична инсталация и др.

Прогнозният бюджет за реализацията на проекта е 2 884 439,52 лева, от които 1 293 497,78 лева безвъзмездна финансова подкрепа по Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ).

"Национална компания индустриални зони" ЕАД вече подписа договор за финансиран

На събитието ще бъдат представени занаяти, местни обичаи, песни, танци, храни и напитки от региона, допълват от администрацията. Празникът е под надслова „Живо наследство“ и е организиран от Местна инициативна група „Луковит – Роман“. Деца от детски градини и училища, самодейци от читалищата в региона се включват в тържеството. Вечерта е предвиден празничен концерт с участието на Невена Цонева. 

Към събитията, започнали на 2 септември с изложба „Път през годините“, от местната администрация са добавили и футболна среща между отборите „Искър 1934“ и „Оряхово 2021“. Мачът е предвиден за седми септември. 

Соня Тинчева – зам.-кмет на Община Роман, коментира, че в момента поминъкът в региона е предимно земеделие и животновъдство. Дърводобивната промишленост също е развита. 

В изданието: „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.) е записано, че първото промишлено предприятие датира от 1910 г., когато Васил Наумов завършва строителството на керамичната си фабрика. Съществувала е и въжарска фабрика. От 1925 г. до 1930 г. в Роман има 45 занаятчийски работилници. 

През 1939 г. влиза в действие ВЕЦ „Искра“ на р. Искър с мощност 140 к.с. (102 киловата), с която селото се електрифицира. До 1944 г. индустрията на Роман се представя от памукотекстилна фабрика на братя Бочеви, содолимонадената работилница на Нанко Панчев, мелницата на Георги Иванов, цигларниците на Наумов и Лалов. През септември 1924 г. се открива фабрика за обработка на тютюн, пише в книгата. 

Община Опака се включва в кампанията „Да изчистим България заедно" на бТВ. От администрацията ще съдействат на граждани, организации и фирми, които желаят да почистят, информираха от институцията. Кампанията ще се реализира в града за първи път, добави заместник-кметът Рeфие Ахмедова. 

Апелът е да бъдат почистени замърсени места около водните басейни, пространства около домове и офиси, зелени площи, спортни и детски площадки. На желаещите да се включат в инициативата ще предоставим необходимите консумативи за почистване, съобщиха още от общинската управа. 

Ахмедова каза още, че служители на общинската администрация ще се включат в инициативата. През града и селата преминава река Черни лом. Там има изградени стабилни бетонни стени и не сме имали наводнения, обясни зам.-кметът. Около реката е почистено от общински работници от предходни години. 

<

Граждани, представители на фирми, учебни заведения и различни организации се включиха днес в почистването на Шумен, част от кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно”. 

Служители на общинската администрация, заедно с кмета на областния град проф. Христо Христов и негови заместници, се включиха в инициативата за почистването на зелени зони, пространствата край домове и офиси, обществени и междублокови пространства в Шумен и селата в общината. „Включвам се в инициативата, за да дадем пример на всички шуменци как трябва да се грижат за нашия град, за да го превърнем в едно уютно място“, каза пред репортер кметът проф. Христов. 

В почистването на Шуменското плато, освен служители на Дирекцията на Природен парк (ДПП) „Шуменско плато“, днес се включиха представители на Спортния клуб „Шуменска крепост“, на мест

Европейската комисия, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Бургаският свободен университет организират конференцията „От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот“. Форумът ще се състои на 15 октомври в Бургас, съобщиха от МОСВ на сайта си.

Целта на конференцията е да насърчи диалога между регионалните участници в басейна на река Дунав и Черно море, отбелязват от ведомството. 

Ще бъде поставен акцент върху нуждите и действията на общностите в областта на научните изследвания и иновациите за възстановяването на река Дунав и Черно море. Форумът ще представи иновативни и природосъобразни решения за възстановяване на реките и морските води и устойчивостта на крайбрежните общности.

Събитието се финансира от Европейската комисия и е в съответствие с провежданата от Европейския съюз политика за възстановяв

Имунизационен мобилен екип ще поставя ваксина срещу COVID-19 в отдалечени и труднодостъпни райони на място в Ловешка област, съобщи Маруся Върбанчева, главен секретар в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Ловеч. 

От услугата ще могат да се възползват хора със затруднен достъп до медицинско обслужване, трудноподвижни, здравнонеосигурени и др. Информация за желаещите за ваксинация ще се получава в здравната инспукция чрез кметовете или кметски наместници. С тяхно съдействие ще се организира и оповести графикът на имунизационния екип.

Желаещите да се имунизират ще могат да го направят и при общопрактикуващите лекари в областта, които ще получат новия вариант ваксина срещу COVID-19.

Имунизационния кабинет на РЗИ – Ловеч, ще продължи дейността си с имунизация срещу  COVID-19 всяка сряда от 15:00 часа до 16:00 часа след предварително записване.<

Народното събрание ще разгледа проект на Закон за насърчаване на доброволчеството. Това предвижда първа точка от програмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на Народното събрание. Вносители на проекта са Атанас Зафиров и група народни представители от „БСП за България“. 

Целта на законопроекта е да създаде цялостна правна уредба на доброволчеството, като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарността в българското обществото. Също така със законопроекта се цели ясното дефиниране на отговорностите на лицата, организиращи доброволческа дейност. Законопроектът премахва някои от бариерите пред доброволчеството, създава и стимули за гражданите да се ангажират с дългосрочни доброволчески дейности, отбелязват вносителите. Със законопроекта се въвежда легална дефиниция за „доброволческа дейност” с цел унифициране

Според регистрите през 1939 г. 1 800 жители на Роман са обработвали 60 000 дка площи и е имало 1 563 глави добитък, са записали също авторите. 

До откриването на Завода за стоманени телове и въжета, земеделието и животновъдството са основен поминък. Заводът е строен в периода 1972 г. до 1982 г. и е с производствен капацитет 100 000 т. стоманени въжета и 47 000 тона въжета от високо и нисковъглеродни стомани, поцинковани стоманени телове, сапани. Единствен в България и най-голям на Балканите за онова време. Над 2 000 работници са намирали своето препитание в него, е споменато в изданието. 

През пролетта на 1970 г. в овощен комплекс „Малък Искър“ са засадени първите дървета от ябълковата палмета градина. Тя достига до 3 000 дка и се простира в землищата на Роман, Караш и Хубавене. Постепенно се обогатява със сортовете Златна превъзходна, Червена превъзходна, Джонатан и др. Годишният добив от ябълковата градина е надхвърлял 2 600 тона, посочват авторите на „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.). 

Силен тласък в развитието на Роман дало построяването на първия етап от ЖП линията София – Варна през 1897 г., е споменато в книгата „Из Врачански окръг. Пътеводител“ (1982 г.). Авторите са записали, че ЖП гарата станала важен транзитен пункт за транспортиране на дървен материал, камъни за настилки, добитък, храни от района на Ботевградско, Тетевенско, Етрополско. 

За откриването на железопътната линия София – Роман пише и в „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.): На 20 февруари 1897 г. официално се открива железопътната линия София – Роман. Строителството продължило три години. За официалното откриване на железницата в Роман пристигат княз Фердинанд и съпругата му Мария Луиза и техните гости сръбския крал Александър и съпругата му кралица Драга, дипломати, министри, депутати. За новата линия са закупени от Германия, Белгия и Франция 285 пътнически, баластни и товарни вагона за 974 025 златни лева. През 1900 г. е завършена отсечката Роман – Шумен, с което селището се включва изцяло в националната ЖП мрежа. 

Интересен факт е отбелязан в същата книга – в референдума за Република, проведен на 8 септември 1946 г., 98% от ромчани гласуват за република, а 2% за монархия. Авторите са записали също, че от 1932 г. жителите на Роман имат и свой вестник „Обществено знаме“, редактиран от Тодор Тихолов. През 1978 г. излиза и първият брой на вестник „Романска искра“. 

Авторите на „XX-XXI век. Врачанска област“ (2001 г.) са записали и, че през 1865 г. се открива първото училище от учителя Въто Неков в тогавашното село Роман. В книгата посочват също, че въпреки че през 1884 г. в селото има 546 неграмотни и само 8 грамотни жители, се построява нова сграда на училището. 12 години по късно в него идва за учител бъдещия професор по етнография Христо Вакарелски. По негова инициатива в началото на януари 1897 г. се поставя първото театрално представление „Руска“ от Иван Вазов, в което актьори са учители от Роман и съседните села. Със събраните средства се полагат основите на читалището в село Караш. 

С Указ № 1942 от 4 септември 1974 г. Държавният съвет на Народна република България обявява Роман за град. Указът е публикуван в Държавен вестник, брой 72 от 17 септември 1974 г. Според книгата „Новите градове в Народна република България“ (1977 г.) населението на Роман през 1975 г. е било 3 140 жители, а само двадесет години по-рано хората живеещи в тогавашното село са били 1 769. По информация от секретаря на Община Роман след последното преброяване през 2021 г. жителите на град Роман са 2 500 души, а на общината 4 685 души. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
Земетресение от румънския район Вранча се усети в Русе, няма сигнали за произшествия, щети и пострадали
Задържаха мъж от с. Арчар за притежание на археологически артефакт
До месец и половина се очаква решение на ВАС по казуса с изграждането на завод с инсинератор за горене на отпадъци край Павликени
Олимпийският шампион Магомед Рамазанов стана почетен гражданин на Велико Търново на официална церемония днес
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
На преден план
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
Основна линия
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Основна линия
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Контекст
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Местен фокус
Задържаха над 504 000 заготовки за кутии за цигари и 120 хартиени бобини лента коркофан в района на „Дунав мост 2“ при Видин
На преден план
Земетресение от румънския район Вранча се усети в Русе, няма сигнали за произшествия, щети и пострадали
Сфера
Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки, написа Слави Трифонов
Основна линия
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември
Сфера
Фармацевтите са готови на протести заради приети на първо четене законови промени
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.